علائم، علت ها و ۱۹ درمان خانگی خار پاشنه را بدانید

1732

علائم، علت ها و ۱۹ درمان خانگی خار پاشنه را بدانید

خارپاشنه چیست؟

خار پاشنه یک مشکل غیرطبیعی استخوانی است که در اثر کمبود کلسیم در قسمت زیرین پاشنه ایجاد می شود. ظاهر خار پاشنه متفاوت است؛ ممکن است خارپاشنه فقط یک برآمدگی کوچک استخوانی باشد یا مجموعه ای از اشکال کوچک و نامنظم بر روی استخوان پاشنه باشد.

خارپاشنه معمولا باعث درد و ناراحتی زیادی می شود و مانع از راه رفتن می شود. خارپاشنه در زندگی افراد فعال مانند ورزشکاران، ستارگان ورزشی و … و خانم هایی که به طور مداوم پاشنه بلند می پوشند رایج است.

- Advertisement -

علائم داشتن خار پاشنه

اغلب خارپاشنه علائمی ندارد. برخی از افراد مبتلا به خارپاشنه حتی هیچ دردی را گزارش نمی دهند. با این حال، در بعضی شرایط، ممکن است درد مزمن در پاشنه و پشت پا احساس کنید. این درد به علت تورم این منطقه و بافت های اطراف آن که در هنگام راه رفتن، دویدن یا رانندگی ایجاد شده است دیده می شود. درد ناشی از خار پاشنه ممکن است شدید باشد. درد خارپاشنه مانع از شرکت در فعالیت های ساده، مانند پیاده روی می شود.

چه چیزی باعث خارپاشنه می شود؟

به طور کلی فشار دراز مدت بر روی رباط های پا و عضلات مسئول خارپاشنه هستند. اگر این تنش ها برطرف نشود باعث کشیدگی بافت نرم پا می شود و باعث ساییدگی پاشنه می شوند. خار پاشنه یک شبه ایجاد نمی شود. این مشکل پس از یک دوره طولانی رنج و درد ایجاد می شود. معمولا خارپاشنه با علائم اولیه مانند درد شروع می شود. خار پاشنه معمولا توسط پیاده روی غیر طبیعی ایجاد می شود (این حالت باعث استرس بیش از حد در استخوان پاشنه، لگن، و اعصاب می شود).

اگر به مدت طولانی به انجام تمرینات دویدن یا پریدن روی سطوح سخت ادامه دهید، بیشتر احتمال دارد که دچار خار پاشنه شوید. علاوه بر این، پوشیدن کفش هایی که بیش از حد قدیمی و یا ضعیف هستند، یک کاتالیزور معمول دیگر در ایجاد خارپاشنه است. ممکن است خارپاشنه به خاطر مشکلات زیر ایجاد شود:

دیابت
چاقی
سالخوردگی
آرتروز

درمان های خانگی خارپاشنه

خوشبختانه، خارپاشنه را می توان با تغییر شیوه زندگی روزانه، ورزش و روش های خانگی ساده درمان کرد. در اینجا 19 مورد از بهترین داروهای خانگی برای خار پاشنه ذکر شده است که می توانید در خانه از آن ها استفاده کنید و درد طولانی مدت ناشی از خارپاشنه را برطرف کرده و و پا را تقویت کنید.

1. سرکه سیب

سرکه سیب یکی از بهترین روش های خانگی برای خارپاشنه است، زیرا می تواند کلسیم اضافی در ناحیه آسیب دیده پاشنه را از بین ببرد (سرکه سیب | خواص سرکه سیب و طریقه مصرف آن). همچنین، به کاهش درد و کاهش خطر عفونت کمک می کند.

روش استفاده:

قسمتی از حوله را به شکل پای خود در بیاورید و در سرکه سیب قرار دهید.
این قسمت را در کفش خود قرار دهید و در طول روز استفاده کنید.
این درمان خانگی را تا زمانی که خار پاشنه ناپدید شود، استفاده کنید.

2.پک یخ

یکی از ساده ترین روش های خانگی برای خار پاشنه پک یخ است. دمای پایین می تواند به کاهش درد و شل شدن عضلات کمک کند. علاوه بر این، خطر ابتلا به عفونت و تورم مربوط به خارپاشنه را کاهش می دهد.

روش استفاده:

بطری آب را در یک فریزر قرار دهید تا یخ بزند.
این بطری را به مدت 10 تا 15 دقیقه زیر پای خود قرار دهید.
هر شب قبل از رفتن به رختخواب این درمان را استفاده کنید.

3. جوش شیرین

مثل سرکه سیب، جوش شیرین نیز به از بین بردن کلسیم اضافی از ناحیه پاشنه و کاهش درد و التهاب کمک می کند.

روش استفاده:

با استفاده از نصف قاشق چای خوری جوش شیرین و کمی آب خمیری تهیه کنید.
این مخلوط را روی خارپاشنه بمالید و با گاز استریل ببندید.
اجازه دهید 10-15 دقیقه بماند و سپس آن را بشویید.
این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

4. نمک اپسوم

نمک اپسوم یکی از بهترین و موثرترین داروهای خانگی برای خارپاشنه است. این ماده می تواند به کاهش خارپاشنه پا کمک کند و درد و التهاب را کاهش دهد.

روش استفاده:

2 یا 3 قاشق غذا خوری نمک اپسوم را در یک کاسه آب گرم بریزید.
پاشنه پا را حداقل 10 دقیقه در کاسه قرار دهید.
پاشنه را چند دقیقه ماساژ دهید و سپس خشک کنید.
کمی مرطوب کننده روی پاشنه بمالید.
قبل از رفتن به رختخواب هر شب این کار را تکرار کنید.

5. روغن نارگیل

به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی، روغن نارگیل می تواند به کاهش خارپاشنه کمک کند و درد ناشی از خارپاشنه را کاهش دهد. برای استفاده از این یکی از بهترین داروهای خانگی برای خار پاشنه، می توانید روش زیر را استفاده کنید:

روغن نارگیل را روی پاشنه خود بمالید و به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.
اجازه دهید چند ساعت بماند و سپس پاشنه را شستشو دهید.
هر شب قبل از رفتن به رختخواب این درمان را استفاده کنید.

6. روغن دانه کتان

روغن دانه کتان یک منبع غنی از اسید آلفا لینولنیک است که یک فرم اسیدهای چرب امگا 3 است. بنابراین روغن کتان می تواند به کاهش درد و التهاب ناشی از خارپاشنه کمک کند. می توانید این داروهای خانگی را برای خارپاشنه به روش زیر استفاده کنید:

نصف فنجان روغن کتان را گرم کنید.
قسمتی از یک پارچه را در روغن خیس کنید.
آن را روی پاشنه خود قرار دهید و آن را با پلاستیک بپوشانید.
یک پد گرم را روی پلاستیک قرار دهید و.
این کار را روزانه انجام دهید تا درد برطرف شود.

7. اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 عامل مؤثر بر التهاب می باشند. به همین دلیل است که یکی از عالی ترین درمان های خانگی برای خار پاشنه است. غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 شامل جگر ماهی، روغن کتان، گردو، ماهی، ماهی چرب، غذاهای دریایی و غیره می باشد. نحوه استفاده:

مصرف روزانه غذاهایی که دارای اسید چرب امگا 3 هستند به کاهش درد و التهاب خارپاشنه کمک می کند.

8. شیره، جوش شیرین و سرکه سیب

ترکیبی از این سه ماده یکی از بهترین درمان ها برای رفع خارپاشنه می باشد. همه آنها داراي خواصی هستند که براي درمان موضعی خارپاشنه مناسب است. نحوه استفاده:

جوش شیرین و سرکه سیب و شیره را به خوبی مخلوط کنید.
این مخلوط را روی پاشنه پا و مناطق اطراف آن قرار دهید.
15 دقیقه بگذارید بماند و سپس آن را بشویید.

9. زردچوبه

زردچوبه دارای املاح ضد التهابی است که باعث می شود یکی از مهم ترین داروهای خانگی برای خارپاشنه به حساب بیاید و به کاهش درد و التهاب خارپاشنه کمک می کند. نحوه استفاده:

1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه و 1 فنجان شیر را مخلوط کنید.
آن را دو بار در روز بخورید تا خارپاشنه برطرف شود.

10. یونجه

چای یونجه گیاهی است که حاوی سلنیوم و کلسیم است که برای تشکیل استخوان سالم بسیار مفید است. بنابراین، می توان از آن برای درمان خانگی خارپاشنه استفاده کرد. نحوه استفاده:

نصف قاشق چای خوری دانه یونجه را در یک فنجان آب جوش به مدت 20-30 دقیقه خیس کنید.
آب آن را بگیرید و یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید.
این چای را از 3 تا 4 بار در روز بنوشید تا درد و التهاب ناشی از خارپاشنه برطرف شود.

11. برگ کلم

برگ های کلم سبز بهترین درمان های خانگی برای خار پاشنه می باشند زیرا به کاهش درد و التهاب ناشی از خارپاشنه می پردازند. نحوه استفاده:

مقداری برگ کلم را روی شعله کم قرار دهید تا نرم شود.
پاشنه را با این برگ ها بپوشانید و از گاز استریل برای بستن پا استفاده کنید.
پس از خشک شدن برگ ها از برگ های تازه استفاده کنید.
هر روز قبل از رفتن به رختخواب این درمان را استفاده کنید.

12. زنجبیل

زنجبیل یکی از محبوب ترین ادویه های موجود در آشپزخانه است. بی تردید این ادویه دارای توانایی های بالقوه بسیاری در درمان بیماری و پخت و پز است (39 خواص زنجبیل | نحوه مصرف زنجبیل). زنجبیل به مقابله با التهاب می پردازد. علاوه بر این، به گردش خون کمک می کند. توصیه می شود زنجبیل را به مقدار زیاد در آشپزی استفاده کنید. می توانید 2 تا 3 بار در روز از چای زنجبیل استفاده کنید.

13. شیر

کلسیم نقش مهمی در بیماری های مربوط به استخوان های دارد. بیشتر مشکلات مربوط به استخوان ها و مفاصل ما نتیجه عدم وجود کلسیم است. پاشنه پا یک مثال است. بنابراین، اگر می خواهید به درمان خارپاشنه بپردازید، بهتر است غذاهای غنی از کلسیم مصرف کنید. شیر غنی از کلسیم است بنابراین انتخاب فوق العاده ای است. بنابراین 2-3 بار در روز شیر مصرف کنید.

14. روغن دانه انگور

نکته بعدی در مورد نحوه درمان خارپاشنه استفاده از روغن دانه انگور است. مانند سایر مواد ضروری در این لیست، این ماده نیز بسیار ضد التهابی است. علاوه بر این، روغن دانه انگورگردش خون را افزایش می دهد. از این رو، می توانید از تورم یا درد جلوگیری کند. طرز استفاده:

روغن دانه انگور باید با مقدار مساوی روغن درخت چای مخلوط شود
آنها را در مناطق مشکل دار پاشنه پا قرار دهید

15. دانه های زیره سیاه

زیره سیاه و سفید شامل بسیاری از ترکیبات ضد التهابی است که به درمان سریع خارپاشنه کمک می کند. طرز استفاده:

دانه های زیره سبز باید در آب گرم خیس شوند
آنها را 30 دقیقه بگذارید بماند و سپس آب آنها را بگیرید.
مخلوط را سرد مصرف کنید

این روش را به صورت روزانه دو بار تکرار کنید.

16. بوراکس

بوراکس یکی دیگر از مواد برای درمان خانگی خارپاشنه است زیرا هورمون ها و همچنین مواد معدنی لازم برای بهبود استخوان را در سطح مناسب حفظ می کند. نحوه استفاده:

نصف قاشق چای خوری بوراکس و 4 فنجان آب سرد کلردار را مخلوط کنید.
پای خود را 30 دقیقه در مخلوط خیس کنید.
قبل از رفتن به رختخواب، از این درمان به صورت روزانه استفاده کنید.

17. حرارت درمانی

گرمایش یکی از ساده ترین و موثرترین درمان های خانگی خارپاشنه است که به سرعت و به آسانی باعث کاهش التهاب می شود. نحوه استفاده:

حوله را در یک سطل آب جوش بشویید و سپس خشک کنید.
آن را روی خارپاشنه قرار دهید و بگذارید 15 دقیقه بماند.

18. ورزش

ورزش می تواند به شما آرامش بدهد و ناراحتی ناشی از خارپاشنه را کاهش می دهد. برای بهبود خارپاشنه دو بار در روز، صبح و عصر ورزش کنید.

19. کاهش وزن

یکی از روشهای خانگی نهایی برای خارپاشنه، کاهش وزن است (8 رژیم لاغری سریع و موثر). کاهش وزن به کاهش درد و تورم ناشی از خارپاشنه کمک می کند. برای از دست دادن وزن، باید رژیم غذایی سالم داشته باشید و مرتبا ورزش کنید. درمان خارپاشنه در خانه خیلی سخت نیست، بنابراین می توانید از شر خارپاشنه خلاص شوید.

چه زمانی نیاز است برای درمان خارپاشنه به دکتر مراجعه کنم؟

با وجود اینکه خار پاشنه معمولا نشانه ای ندارند، اما در برخی مواد می تواند منجر به یک سری عوارض شدید مانند سرگیجه، درد عصبی یا حتی زخم شود. بنابراین، اگر متوجه یکی از این نشانه ها شدید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

1- تزریق کورتیزون

کورتیزون نوعی استروئیدی است که دارای ویژگی های ضد التهابی است. بنابراین، می تواند در کاهش درد و التهاب مفید باشد. معمولا پس از تزریق، حدود 3-5 روز طول می کشد تا کورتیزون اثر کند. با این وجود، این درمان خیلی توصیه نمی شود زیرا همیشه نتایج مثبتی ندارد. پاشنه ما ساختارهای زیادی دارد که باعث می شود تزریق تبدیلی به چالشی برای پزشک شود. هنگامی که درمان با مشکل مواجه شود، وضعیت بدتر می شود. علاوه بر این، اثرات تزریق کورتیزون معمولا موقتی است. بنابراین، در بلند مدت به خوبی درمان های خانگی نیست.
2- عمل جراحي

به راستی، عمل جراحی در درمان خارپاشنه ضروری نیست. آمار نشان می دهد که بیش از 90 درصد از بیماران بدون عمل جراحی بهبود یافته اند. با این حال، اگر هیچ یک از داروهای خانگی برای خارپاشنه نتواند نتایج مثبت داشته باشد، می توانید از جراحی استفاده کنید.

پیشگیری از خارپاشنه پا چگونه است؟

به طور کلی، ورزشکاران بیشترین در معرض خطر خار پاشنه هستند، اما مردم عادی نیز در زندگی روزمره با آن مواجه می شوند. نکته اصلی این است که اجازه ندهید پاشنه پا و پاهای شما از فشار زیادی رنج ببرند.

استراحت کنید:

در حقیقت، اگر حرفه ای نیستید، پس باید برنامه خود را طوری تنظیم کنید که استراحت نیز در آن وجود داشته باشد. پیشنهاد این است که یک روز در هفته هیچ کاری انجام ندهید تا عضلات شما زمان بهبودی داشته باشند.
اگر از خارپاشنه رنج می برید استراحت ضروری است.

ورزش مناسب را انتخاب کنید:

بدون شک ورزش کردن مفید است. اما باید ورزش مناسب بدن خود را انتخاب کنید. ورزش شدید ممکن است باعث درد زیاد شود. اگر از خارپاشنه رنج می برید بهتر است دوچرخه سواری یا شنا را انتخاب کنید.
در خار پاشنه رژیم غذایی شما چگونه است؟

تعادل pH نقش مهمی ایفا می کند، زیرا به جلوگیری از التهاب و غلظت کلسیم در بدن ما کمک می کند. اینها دلیل اصلی خارپاشنه هستند. بنابراین، اگر به دنبال تعادل مناسب pH هستید رژیم قلیایی مناسب است. اگر بدن شما قلیایی باشد، کلسیم را جذب می کند که تأثیر قابل توجهی در استخوان ها دارد. به عنوان یک نتیجه، استخوان های شما از استرس رنج می برند و این مسئله منجر به تشکیل خار استخوان می شود. از سوی دیگر، سیستم اسیدی نیز می تواند منجر به پوکی استخوان شود که باعث آسیب به استخوان ها می شود و باعث شکننده شدن آنها می شود.
بنابراین، چگونه می توان این دو عامل را با رژیم غذایی ما به تعادل رساند؟

اکثر ما با اینمشکل روبرو هستیم که به مقدار کافی مواد غذایی قلیایی دریافت نمی کنیم. بنابراین زمان آن رسیده است که تغییرات قابل توجهی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید.

باید مصرف میوه ها و سبزیجات که غنی از پتاسیم هستند را افزایش دهید. آنها می توانند به کنترل اسیدیته در بدن شما کمک کنند و سطح قلیایی بدن را بهبود می بخشند.
از هر گونه هزینه غذای فرآوری شده اجتناب کنید زیرا منبع اصلی کلرید سدیم و نمک است. آنها اثرات منفی بر روی رگ های خونی شما دارند. علاوه بر این، این موادغذایی سیستم شما را اسیدی تر می کند.

نتیجه گیری

خارپاشنه یکی از مشکلات رایج بین ورزشکاران است، اما این بدان معنا نیست که افراد عادی دچار این مشکل نمی شوند. سعی کنید از راه های طبیعی خانگی برای درمان خارپاشنه استفاده کنید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید