عوامل چاقی که هرگز به آن فکر نکرده اید

9126
photo : pixabay.com
photo : pixabay.com

عوامل چاقی که هرگز به آن فکر نکرده اید

چاقی یکی از مسائلی است که امروزه گریبان گیر بسیاری از افراد شده است بیشتر افراد پرخوری و استرس و عدم تحرک کافی را از عوامل چاقی می دانند ولی در این بخش برخی از عوامل را معرفی می کنیم که شاید تا به حال به آنها توجه نداشته اید.

تا کنون فکر کرده اید که چه عواملی باعث چاقی شما شده است؟آیا تنها پر خوری و عدم ورزش را دلیل بالا رفتن وزن خود می دانید؟اگر تا کنون اینگونه فکر کرده اید باید بگویم که سخت در اشتباه هستید.بعضی از علت های غیرعادی چاقی مقصر اصلی هستند! این عوامل چاقی، علی رغم رژیم و دوندگی روی تردمیل باشگاه باعث افزایش وزن شما خواهند بود:

محرومیت از نور آفتاب
اگر فکر می کنید خوردن قرص ویتامین D برای جبران کمبود نورآفتاب کافیست، اشتباه می کنید. مطالعات نشان داده بودن در معرض نور آفتاب می تواند به کاهش وزن کمک کند. حداقل 20 دقیقه در روز، زیر آفتاب باشید تا به بدن تان برای چربی سوزی کمک کنید. البته به چند حرکت ورزشی و تحرک بدنی هم نیاز دارید.
بطری ها و کیسه های پلاستکی مواد غذایی
ساندویچ هایی که در کیسه های تیفون پیچیده شده اند و آب پرتقالی که در بطری پلاستیکی است، شما را چاق میکند. بیسفنول A که در بیشتر پوشش ها و ظروف پلاستیکی پیدا می شود، می تواند جذب مواد غذایی شده و مانند هورمون استروژن عمل کند و با ایجاد اختلال در مکانیسم بدن برای تنظیم چربی، چاق تان کند.
تا دیر وقت کار کردن
پژوهش ها نشان میدهد کسانی که شب کار هستند یا تا دیروقت کار می کنند، نسبت به آنهایی که بین کار و زندگی، تعادل برقرار کرده اند، کالری کمتری می سوزانند. اگر نمی توانید زمان کارتان را تغییر دهید، صبح ها زمانی را برای تحرک و عرق ریختن اختصاص دهید.
ازدواج
تحقیقات نشان داده هم زن ها و هم مردها بعد از ازدواج، 2 کیلو اضافه می کنند. بنابراین برای شرکت در کلاس یوگا یا زومبا آماده شوید تا متناسب بمانید.
افزایش باکتری روده
باکتری موجود در روده و معده شما، کارهای زیادی برای حفظ سلامتی تان انجام میدهد اما باکتری زیادی می تواند مضر باشد چون مواد مغذی بیشتری از غذاهای مصرفی شما را تلف کرده و باعث چاقی تان میشود برای سلامت روده و معده تان، بیشتر غذاهای سلام و خالص بخورید و آب فراوان بنوشید.
ویروس های موجود در غذا
دکتران دانشگاه لوییزیانا دریافتند افرادی که مبتلا به AD-36 هستند، ویروسی که معمولا در غذاهای فاسد شده وجود دارد، بیشتر چاق می شوند. در حقیقت، بیشتر از شش ماه طول می کشد تا فرد مبتلا به این ویروس به وزن قبلی اش برگردد. غذاهای تازه تهیه شده یا تازه تولید شده یا ارگانیک مصرف کنید.
گوشی های هوشمند
جای تعجب نیست، تحقیقات تائید کرده اند که استفاده زیاد از گوشی های هوشمند می تواند شما را چاق و افسرده کند چون زمان کمی برای ورزش و تحرک تان باقی می گذارد، شاید هم هیچ زمانی نگذارد! برای خود مقرراتی وضع کنید تا گوشی را کنار گذاشته و حرکت کنید.
عفونت گوش
The American Physiological Association اعلام کرده است، ارتباط جدی میان عفونت گوش در دوران کودکی و چاقی در سنین بالاتر وجود داردسوابق مکرر عفونت گوش میانی، می تواند به اعصاب مغز که مسئول چشایی و سیری هستند آسیب زده و موجب پُرخوری در آینده شوند. اگر کودک تان عفونت گوش دارد، برای گرفتن توصیه مناسب در مورد تغذیه و مواد غذایی با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید.
حذف وعده های غذایی
کمبود تغذیه، بدن تان را وادار به استفاده از ذخیره چربی و تبدیل آن به گلوکز میکند. اما زمانی که باید این کار را متوقف کند ولی ادامه میدهد، تمام قندهای اضافی به عنوان چربی ذخیره می شوند. بنابراین وعده های غذایی تان را به موقع بخورید؛ و اگر نمی خواهید وعده ای را کامل بخورید، سراغ میوه بروید مثلا یک سیب بخورید.
تهویه مطبوع
ماندن در اتاقی که مجهز به سیستم تهویه مطبوع است برای ساعات طولانی، یعنی بدن تان کمتر فعالیت کرده و کالری کمتری برای حفظ دمای بدن می سوزاند. سبک زندگی یکجا نشینی، علامت خوبی برای سلامتی نیست، بنابراین پیش از آن که در چنین فضایی بنشینید، تحرک کرده و عرق کنید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید